A közigazgatás ismeretek tantárgy olyan alapvető ismeretkeket nyújt, amelyek az állampolgárok számára elengedhetetlenek ahhoz, hogy megértsék a közszféra működését és hatékonyan tudják érvényesíteni jogait. Az ilyen tudás megszerzése nemcsak az érettségi vizsga szempontjából fontos, hanem az átlagember életében is nagyon hasznos lehet, hiszen az nemcsak az állami szervekkel való kapcsolattartásban segít, hanem az általános tájékozottságot és az állampolgári tudatosságot is növeli. Ha például tisztában vagyunk azzal, hogy az önkormányzatok milyen feladatokat látnak el és milyen hatáskörrel rendelkeznek, könnyebben tudjuk érvényesíteni a helyi problémákkal kapcsolatos érdekeinket. Ugyanígy, ha ismerjük az államigazgatás felépítését és működését, hatékonyabban tudjuk kihasználni az állami szolgáltatások és intézmények által nyújtott lehetőségeket.
Az állami szervezetek és intézmények működése összetett rendszert alkot, amelynek megértése nem könnyű feladat. A közigazgatási ismeretek tantárgy tanulása során a diákok elsajátítják az állam felépítésére, a közigazgatási szervezetekre, az állami döntéshozatal folyamataira vonatkozó releváns ismeretanyagot, valamint az állam és az állampolgárok közötti jogviszonyra jellemző egyéb fontos tudnivalókat. Az így megszerzett ismeretek segítenek eligazodni a hatósági eljárásokban, az állami szolgáltatások igénybevételében, valamint a politikai döntéshozatal folyamatában.
Közigazgatási ismereteket a mindennapi életünkben is alkalmazzuk, akár tudatosan, akár tudat alatt. A hatóságokkal való kapcsolatunk során gyakran találkozunk jogszabályokkal, hivatali eljárásokkal, amelyeknek megértése nélkül nehezen tudunk eligazodni. A közigazgatási ismeretek tanulása által azonban nem csak a hatósági ügyeinkben lehetünk sikeresek, hanem egyéb területeken is, mint például a munkavállalás, vállalkozás, vagy éppen politikai érdekvédelem.
Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az állampolgári tudatosság és az állami szervek működésének megértése a demokratikus társadalom egyik sarokköve. Az embereknek joguk van ahhoz, hogy értsék a közszféra működését, ehhez pedig a leghatékonyabb eszköz a közigazgatási ismeretek tantárgy minél szélesebb körű oktatása.